Licencia

Nefunguje mi to, chcem radu ako na to...
jatel
Dátum registrácie: Piatok, 21. Júna 2019, 14:32

Licencia

Príspevok od užívateľa jatel » Piatok, 21. Júna 2019, 14:42

Ahojte,
v prvom rade velké díky autorovi tejto stránky. Veeeľmi chválim myšlienku a ochotu. V druhom rade, rád by som sa opýtal, či mi niekto viete povedať ako je to s licenciami knižníc arduino. Viem že každá knižnica môže mať trošku inú licenciu, ale otázka je, čo hovoria o predaji produktov vyrobených z modulov a knižníc Arduino? Môžem takéto zariadenia predávať na našom, prípadne na Európskom trhu? Musím svoj software zverejniť, alebo nemusím? Ak musím zverejniť svoj software, čo to znamená? Mám ho umiestniť na svoj web?
ďakujem

Užívateľov profilový obrázok
arduinoposlovensky
Dátum registrácie: Streda, 22. Novembra 2017, 15:01
Kontaktovať užívateľa:

Re: Licencia

Príspevok od užívateľa arduinoposlovensky » Utorok, 25. Júna 2019, 13:07

uf, toto je skvelá otázka. Keď sa pozriem priamo na autorské práva na oficiálnej stránke Arduino.cc, tak web je tvorený pod licenciou Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0., kde sa píše, že dielo môžeš upravovať, zdielať, remixovať... ale za podmienok že uvedieš pôvod, autora a zanecháš takú istú licenciu na tvoje dielo. Výnimku tvorí logo, lebo to je registrovaná značka a nemôžeš ho používať bez povolenia vlastníka. Veľmi podobné to bude i s knižnicami pre Arduino. Objavujú sa tam rôzne licencie napr. Licencia MIT.

Teraz keď sa pozriem z pohľadu programu v Arduine alebo v akomkoľvek mikroprocesore (klíma, pračka, kávovar), kde je program už skompilovaný v zdrojovom kóde, nikto ho už nevie dostať do čitateľnej podoby, maximálne do asembleru a tam neuvidíš nejaké použité knižnice. A zákazníka to vlastne asi ani nebude zaujímať nejaký programový kód v tom zariadení, jeho zaujíma aby mu to hlavne fungovalo a robilo to čo treba. Inak ono tie knižnice by sa dali skombinovať do nejakej vlastnej knižnice, resp. použiť len časť z nich (netreba vynájsť koleso, ktoré už je vymyslené).

Takže nejaký záver k tomu? Fakt netuším, osobne zatiaľ vlastné výrobky so SW nepredávam. Pokiaľ by to bolo niečo voľne dostupné pre ľudí, aby si prípadne SW mohli upravovať, kód by mohol byť zverejnený i na github.com, kde by sa prípadne mohla riešiť aktualizácia alebo spolupráca na vývoji tohto SW.

Rád by som i ja mal v tom jasno, takže by to chcelo info od viac ľudí.
Arduino za pár drobných na: AliExpress.com, Bangood.com

Napísať odpoveď