BMP280 (BME280)

Nefunguje mi to, chcem radu ako na to...
MarcusAurelius
Dátum registrácie: Streda, 3. Januára 2018, 15:37

BMP280 (BME280)

Príspevok od užívateľa MarcusAurelius » Streda, 28. Februára 2018, 19:37

Zdravim
Kupil som si toto:
https://www.aliexpress.com/item/BMP280- ... 0.0.cxhHy0

Neviem ci je to BME alebo BMP
Kazdopadne ked ho chcem vyskusat nefunguje mi to. Nainstaloval som si hadam vsetky mozne kniznice co sa dali a spustal testy, no neslo mi to najskor ani nahrat na Arduino UNO.
Potom som si vsimol na tvojej stranke, ze treba nainstalovat pomocnu kniznicu Adafruit Unified Sensor.
Po tom ako som to nainstaloval uz mi islo nahrat program na dosku no napriek tomu cidlo nereagovalo na nic
len vypisovalo: Could not find a valid BME280 sensor, check wiring!

Neviem ci tam treba len nieco upravit alebo co, ale nemeria mi to nic, skusal som aj druhe cidlo lebo som si myslel, ze to prve je vadne, ale stale nic :(

Užívateľov profilový obrázok
arduinoposlovensky
Dátum registrácie: Streda, 22. Novembra 2017, 15:01
Kontaktovať užívateľa:

Re: BMP280 (BME280)

Príspevok od užívateľa arduinoposlovensky » Štvrtok, 1. Marca 2018, 13:46

Vyskúšaj I2C Scanner: https://gist.github.com/tfeldmann/5411375
Vypíše ti jeho I2C adresu a tú potom použi vo svojom programe.
Treba aj správne tie piny pozapájať, niečo som o tom písal na webe jak si spomínal https://www.arduinoposlovensky.sk/proje ... 80-bmp280/
A samozrejme aj napájanie 3.3V dodržať aj na pinoch.
Arduino za pár drobných na: AliExpress.com, Bangood.com

MarcusAurelius

Príspevok od užívateľa MarcusAurelius » Piatok, 2. Marca 2018, 09:31

nechapem celkom naco je ten i2c scanner, ale skusim to nejak.
Totiz ja mam aj cidlo BMP180, pouzil som kniznicu Sodaq_BMP085, trochu som musel upravit kod, aby mi to slo, ale ide mi to.
Piny pripojim na SDA a SCL samozrejme +3,3V a GND. Pouzijem zakladny testovaci Scatch a funguje.

Pri BMP280 a BME280 uz som kombinoval kadeco. Vlastne ani neviem ktory z nich mam, ked aj na plosaku je napisane BM E/P, ako to mam chapat, ktory vlastne mam z tych dvoch? ? ?

Tym I2C scannerom mam vlastne zistit ci mi vobec najde zariadenie na doske a ci je spravne pripojene ci ako?

arduinoposlovensky
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa arduinoposlovensky » Piatok, 2. Marca 2018, 10:51

I2C Scanner ti prehľadáva I2C zbernicu (SDA, SCL) a vypíše ti adresy (nie názvy) všetkých pripojených zariadení - v tvojom prípade len asi jedno zariadenie s hodnotou 0x77 alebo 0x76. Používa sa hlavne v tedy, keď nevieš, akú I2C adresu má nejaké čidlo. Taktiež nesmú byť pripojené dve I2C zariadenia s rovnakou adresou! Preto zväčša sa dá tá adresa meniť nejakou prepojkou alebo pinom na tom senzore. Preto pri prvom zapojení je tento program vhodný na otestovanie správneho zapojenia.

Na plošáku býva fixkou zafarbené konkrétne písmeno E alebo P (nie vždy). Podľa tvojho odkazu to je asi BMP280. Zistíš to už len programom, či ti senzor vie odmerať vlhkosť.
BMP280 meranie atmosférického tlaku a teploty (dva senzory v jednom) Knižnica: https://github.com/adafruit/Adafruit_BMP280_Library
BME280 meranie atmosférického tlaku, teploty a vlhkosti (tri senzory v jednom) Knižnica: https://github.com/adafruit/Adafruit_BME280_Library

MarcusAurelius

Príspevok od užívateľa MarcusAurelius » Piatok, 2. Marca 2018, 11:48

Takze v podstate je jedno ci v programe figuruje BMP alebo BME, lebo ked si pozriem aj scatche testovacie tak je tam zmenene len pismenko a v BME je o funkciu naviac /meranie vlhkosti/.
Skusim to nejak spojazdnit

MarcusAurelius

Príspevok od užívateľa MarcusAurelius » Pondelok, 5. Marca 2018, 13:58

Tak som to uz spojazdnil konecne, problem bol ten, ze ja som pouzival iba 4 vodice (+/- SCL a SDA) a nie vsetky, tie CSB a SDO bolo treba prepojit s UCC a preto mi to neslo :roll: (mor na ten youtube) mal by som viac venovat cas citaniu nez skusaniu :D
Moj senzor je BMP, nakolko som skusal nahrat aj BME280test "skeč" nefungovalo mi to sice som neskusal ine zapojenia, ale myslim si, ze by ani nesli. Ten program na zistovanie adresy zariadenia mi vypisoval:

I2C device found at address 0x77 !
done

Pripojeny bol teda dobre k doske akurat tie posledne dva porty tam chybali. Trosku som si cital o SCL a SDA len nechapem trosku niektorym pojmom, jedno je Serial Clock a druhe Serial Data. Clock su hodiny aspon v preklade, co to znamena v tomto pripade. Pisalo sa tam aj nieco o tom, ze ked mas taketo cidlo, ktore ma vlastnu adresu mozes sucasne pripoit aj nieco vyse 1000 inych cidiel, ktorym priradi vzdy inu adresu.
Vychadza mi z toho, ze hoci ma Arduino len obmedzeny pocet pinov je mozne tam pripojit viac takychto cidiel len kazde z nich bude mat inu adresu. Akurat neviem presne, ze ako je to myslene, resp ako to pripojit? robil si uz takyto pokus?

arduinoposlovensky
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa arduinoposlovensky » Utorok, 6. Marca 2018, 13:06

I2C zbernica používa dva vodiče SDA a SCL (dátový vodič a hodinové pulzy). Každé čidlo (senzor, pamäť, eeprom...) už má svoju I2C adresu pridelenú, maximálne nejakým pinom (u BMP pin SDO) ju môžeš zmeniť. Napr.
- čidlá BMP majú adresu 0x77 (SDO pripojením na zem bude adresa 0x76),
- svetelný senzor BH1750 má adresu 0x23 (alebo 0X5C),
- externá eeprom pamäť má adresu 0x50 (tá má až 3piny na zmenu adresy)
Na I2C zbernici nemôžeš pripojiť dve zariadenia s rovnakou adresou, preto sa to dá nejakým pinom zmeniť. Takže na jednej zbernici môžeš mať dva rovnaké senzory BMP s adresami 0x77 a 0x76 ale viac nie - iné adresy sa im už priradiť nedajú. Celkovo môže byť na takejto I2C zbernici 127 rôznych zariadení - viac adries neexistuje.
I2C-Communication-How-It-Works_large.png
I2C-Communication-How-It-Works_large.png (56.46 KiB) 2946 zobrazení

Napísať odpoveď